30 grudnia 2022

Geocentryczna teoria

 

    Teoria budowy świata, która zakładała, że nieruchoma Ziemia znajdująca się w środku Wszechświata jest najistotniejszym jego elementem, a wokół niej krążą pozostałe ciała niebieskie. Teoria ta powstała w starożytnej Grecji.
    Poza umieszczeniem Ziemi  w Centrum Wszechświata, u podstaw teorii leżało przekonanie o kulistości ciał niebieskich, a także kołowości i jednostajności ich ruchów. Największą popularność w ramach teorii geocentrycznej zyskały: system sfer homocentrycznych – stworzony przez Platona, Eudoksosa z Knidos i Arystotelesa, oraz system epicykliczny – stworzony przez Apoloniusza i Hipparcha, który został ostatecznie dopracowany przez Ptolemeusza.
    Przeciwieństwem geocentrycznej teorii jest teoria heliocentryczna – opis świata, według którego Słońce jest środkiem układu planetarnego. Dookoła niego krążą planety (wśród nich Ziemia). Wg tej teorii planety krążą dookoła Słońca w następującej kolejności (licząc od Słońca): Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i Pluton*. Teoria heliocentryczna została opracowana przez Mikołaja Kopernika w jego dziele De revolutionibus… (1543 rok).  Przyjęcie kopernikańskiej teorii heliocentrycznej budowy świata przez naukę zapoczątkowało rozwój nowoczesnej astronomii.
    Ciekawostka: przy panowaniu wcześniejszej teorii geocentrycznej budowy świata, już w starożytności Arystarch z Samos wypowiedział myśl, że Ziemia biegnie dookoła Słońca.

    Geocentryczna teoria jest wpleciona w jedną z zagadek do rozwiązania w grze Tomb Raider IV: The Last Revelation w poziomie The Lost Library.

____

* Od 2006 roku oficjalnie Pluton nie jest już uważany za planetę, lecz za planetę karłowatą, gdyż nie spełnia wymagań miana planety.

Arka Przymierza

 

    Arka Przymierza (hebr. Aron ha-Berit) – święty symbol obecności Boga, czczony przez Żydów. Ukryta od czasu zniszczenia Pierwszej Świątyni Jerozolimskiej. Opisywana jako skrzynia z drzewa akacjowego pokryta złotem i zwieńczona dwoma posągami modlących się cherubinów. Zawiera ponoć tablice Dekalogu, laskę Aarona i złote naczynie z manną. W okresie koczowniczym Arka Przymierza była zabierana przez Żydów na pola bitewne.
    Nazywana także arką Mojżesza, skrzynią Boga izraelskiego/możności/Pańską/Przymierza Bożego/świadectwa/świętą.
    Tablice Dekalogu – symbolizują przymierze Boga z Izraelitami odnowione po ich wyjściu z Egiptu. Dwie kamienne tablice, które Bóg wręczył przywódcy Izraelitów – Mojżeszowi. Zapisanych na nich było Dziesięć Przykazań, które symbolizują Prawo Boże.
    Ciekawostka: wspominają o niej: Księga Wyjścia i Księga Samuela ze Starego Testamentu.

    Arka Przymierza znajduje się w Croft Manor w grze Tomb Raider I (1996). Jest to nawiązanie do filmu Indiana Jones i Poszukiwacze Zaginionej Arki.

Most londyński Tower Bridge


    Najsłynniejszy londyński most, powstał w 1894 roku. Charakteryzuje się dwoma neogotyckimi potężnymi wieżami. Przed nim rolę głównego mostu w Londynie grał London Bridge.
    Do 1909 roku możliwe były bez żadnych ograniczeń wycieczki na górną galerię, by móc z niej podziwiać widok na miasto. Niestety została zamknięta z powodu częstych samobójstw i aktów prostytucji.
 

    Tower Bridge jest na chwilę widoczny w filmie Tomb Raider (2001). Lara podąża nim motorem na spotkanie z Wilsonem w sprawie zegara.

Highlands - północna część Szkocji

    Północna część Szkocji. Tereny te są rzadko zaludnione, a odległości między większymi miastami są dosyć spore. Dwa największe miasta tej części Szkocji, to Inverness i Aberdeen.
    Highlands przyciąga turystów surową przyrodą i przepięknymi widokami. Największym szczytem tego obszaru jest Ben Nevis (1345 m).
    Południowa część Szkocji to Lowlands.

    W grze Tomb Raider III Gold: The Lost Artefact jeden z poziomów - Higland Fling - swoją nazwą i budową terenu nawiązuje do północnej części Szkocji.