28 lutego 2023

Posadzka z gmachu Curia Iulia


    Na placu Forum Romanum w Rzymie nieopodal pozostałości po Bazylice Aemilii znajduje się Curia Iulia – gmach posiedzeń Senatu. Wybudowany został w 52 r. p.n.e. przez Juliusza Cezara po spłonięciu poprzedniej siedziby tego zgromadzenia. Kuria została przebudowana przez Domicjana w 94 r. n.e., następnie odbudowana po pożarze przez Dioklecjana w III w. n.e. Budowla została przekształcona w VII w. n.e. w chrześcijański kościół. Dzięki temu budowla przetrwała do naszych czasów. Wewnątrz gmachu znajdują się dwa marmurowe reliefy. Jeden przedstawia cesarza Trajana niszczącego wykazy niezapłaconych podatków i darowującego długi obywatelom. Drugi przedstawia Trajana siedzącego na tronie i przyjmującego matkę z dzieckiem.
    Przed kurią znajduje się Rostra – mównica ozdobiona u dołu kolumn dziobami okrętów zdobytymi w bitwie pod Antium (wojna Rzymian z Latynami). W tym miejscu w 43 r. p.n.e. zostały wystawione publicznie głowa i dłonie Cycerona po zamordowaniu go przez siepaczy Marka Antoniusza. Obok mównicy znajduje się łuk triumfalny Septymiusza Sewera.
    Posadzka w gmachu została wykonana z mozaiki czerwono-zielonego porfiru.

    Posadzkę z gmachu Curia Iulia spotkać można w grze Tomb Raider V: Chronicles w poziomach Trajan's Markets i The Colosseum i to kilkukrotnie w różnych pomieszczeniach.

    Jeśli przeanalizujemy dokładnie każdy element mozaiki z posadzki, to można dostrzec, że największa figura - z kołem w środku, jak i kwadrat z wklęśniętymi bokami w grze na teksturach są zrobione w całości. Trzeci element jest skrócony o połowę. Prawdopodobnie twórcy chcieli dać na podłodze w grze tylko kwadraty.

Dziwna twarz inspirowana motywem dekoracyjnym w Pałacu Zuccari


    Pałac Zuccari (Palazzo Zuccari) – znajdujący się nieopodal Kościoła Świętej Trójcy w Rzymie budynek o ciekawej fasadzie. Od strony ulicy Via Gregoriana znajdują się w budynku drzwi i okna ozdobione paszczami maszkaronów. Nazwa pałacu wzięta została od nazwiska architekta Federico Zuccariego, który wzniósł ten budynek na przestrzeni XVI i XVII wieku. Portyk z półokrągłym balkonem został wybudowany na zlecenie mieszkającej w nim przez pewien czas królowej Marii Kazimiery Sobieskiej. Poza nią w Palazzo Zuccari przebywali także: J. Ossoliński, Z. Krasiński, J.I. Kraszewski, J. Reynolds oraz H. Winkelman. Dziś w pałacu mieści się biblioteka niemieckiej fundacji Hertza.

    Brama w postaci otwartych ust znajduje się w grze Tomb Raider V: Chronicles w poziomie Trajan's Markets.

Usta Prawdy - starożytny wykrywacz kłamstw


    Usta Prawdy – kamienna tarcza, przedstawiająca rzymskiego boga rzek – zwana Bocca della Verita.  Znajduje się w kościele Santa Maria In Cosmedin w Rzymie. Naukowcy  uważają, że pierwotnie stanowiła przykrycie starożytnego wodociągu lub zbiornika na wodę. Istnieje o niej pewna średniowieczna legenda. Mówi ona, że ten kto włoży rękę do Ust i skłamie, straci dłoń. Inna legenda głosi, że obiekt ten został stworzony przez maga Wirgiliusza, który za pomocą Ust miał sprawdzać wierność rzymskich małżonek.
Od Bocca della Verita wziął nazwę otaczający kościół plac.
    Ciekawostka: Usta Prawdy były „bohaterem” filmu „Rzymskie wakacje”. Widoczne są w jednej z najsłynniejszych scen kinematografii – kiedy księżniczka Anna (Audrey Hepburn) i jej towarzysz – dziennikarz (Gregory Peck) zwiedzają Rzym. Niewątpliwie scena ta przyczyniła się do zwiększenia popularności Ust Prawdy. Do dnia dzisiejszego rzesze turystów pragną włożyć w Usta rękę, jak bohaterowie filmu.

    Usta Prawdy znajdują się w grze Tomb Raider V: Chronicles w poziomie Streets of Rome. Co ciekawe można je spotkać w dwóch postaciach: jako stojąca statua oparta o ścianę i jako miejsce, w które trzeba umieścić rękę, by móc podnieść blok z podłogi. Tak więc Lara też jest poddana próbie mówienia prawdy.

Arkady

    Arkady – w architekturze: rząd łuków wspartych na kolumnach lub filarach. Jako pierwsi zaczęli je budować starożytni Rzymianie. Przykładem najstarszych arkad są akwedukty. W późniejszym czasie zaczęto budować ogromne mury arkadowe, jak np. w Koloseum. Arkady były budowane także w Bizancjum i w krajach muzułmańskich.
    Arkady Rzymianie zaczęli budować także w formie zadaszonych galerii. Takimi arkadami są średniowieczne krużganki. Spotykane też są arkady na dziedzińcach meczetów. W miastach renesansowych i barokowych, np. Bolonii, Wenecji, Turynie, arkady występują wzdłuż głównych ulic i wokół placów.
    Rzymianie nie wynaleźli łuku, ale jako pierwsi w pełni wykorzystali jego dekoracyjne i konstrukcyjne możliwości.

    Arkady można spotkać na przykład w grze Tomb Raider V: Chronicles w poziomie Streets of Rome.