10 kwietnia 2023

Wazon Malarza Niobidów


    Malarz / Mistrz Niobidów – grecki malarz wazowy okresu 480-400 p.n.e. Był jednym z przedstawicieli stylu swobodnego w malarstwie czerwono figurowym. Działał pod wpływem Polignota. Wiernie naśladował niektóre z jego dzieł głównie w kwestii kompozycji. Malarstwo Malarza Niobidów charakteryzowało się ustawianiem postaci wzorem Poligonta na różnych poziomach. Dawało to efekt wieloplanowości przedstawień, który sugerował głębię przestrzeni. W jego dziełach można zaobserwować swobodne operowanie skrótami perspektywicznymi – posługiwał się różnymi odcieniami pokostu. W tematyce najbardziej preferował motyw Niobidów. Jednym z jego najbardziej znanych dzieł jest krater z Luwru z okresu 460-450 p.n.e. – z jednej strony znajduje się Apollin i Artemida zabijający Niobidów, a z drugiej scena przedstawiająca wyprawę Argonautów. Scena ta prawdopodobnie była wzorowana na malowidle Polignota zdobiącym Lesche Knidyjczyków w Delfach.
    W demie: w grze znajduje się wazon przedstawiający fragment malowidła zdobiącego attycki czerwono figurowy krater datowany na ok. 460 r. p.n.e. Scena malowidła przedstawia zgromadzenie herosów. Po środku stoi Herakles, którego można rozpoznać dzięki maczudze, łuku i lwiej skórze. Pozostałe postacie nie mają charakterystycznych atrybutów, które ułatwiłyby ich identyfikację. Nie są też określeni inskrypcjami, które mogłyby podawać ich imiona.

    Wazowe malarstwo – jeden z rodzajów malarstwa służący do ozdabiania głównie greckich naczyń ceramicznych. Zamiennie często używa się terminu obocznego „ceramika malowana”. Malarstwo wazowe zaliczane jest do najlepiej znanego rodzaju malarstwa antycznego. Istnieje kilka milionów naczyń lub ich fragmentów, które dotrwały do naszych czasów. Wyróżnić można malarstwo wazowe minojskie, mykeńskie i greckie. Ostatnie (greckie) dzielimy na style: geometryczny, orientalizujący, czarnofigurowy, czerwono figurowy.
    Dzięki zgromadzonej wiedzy potrafimy obecnie określić nie tylko ogólne attyckie pochodzenie naczynia, ale też warsztat, w którym powstało oraz autora malowidła. Ceramika malowana stanowi dobre źródło informacji o kulturze, rzemiośle, obyczajach i najróżniejszych dziedzinach życia starożytnych Greków. Malarstwo wazowe zanika pod koniec IV w. p.n.e.

    Wazon autorstwa Malarza Niobidów znajduje się w demie gry Tomb Raider IV: The Last Revelation zawierające część poziomu The Lost Library. Wazon niestety nie został wykorzystany ani w pełnej wersji gry, ani w poziomie promującym grę The Times Exclusive Level.

Bes - karzeł chroniący śpiących, kobiety w ciąży i noworodki

    Bes – z mitologii egipskiej: karzeł z pucołowatą twarzą z gęstą brodą. Jego wizerunek był przedstawiany zawsze przodem, z mieczem lub nożem i z tarczą. Początkowo wiązany z Setem.
    Zakochał się w bogini Tawaret, o głowie hipopotama. Razem czuwali nad kobietami w czasie ciąży i porodu a także noworodkami. Bes czuwał także nad śpiącymi – zarówno dorosłymi, jak i dziećmi. Dzięki swemu groteskowemu wyglądowi przepędzał nieprzyjaciela, dlatego jego wizerunek często był przedstawiany na podpórkach pod głowę. Często przedstawiano tego karła w tańcu lub podczas gry na różnych instrumentach. Jego sylwetka pojawia się także na murach mammisi (świątyni narodzin) w świątyniach z Okresu Późnego. Ku jego czci stawiano mu też posągi. W jego świątyni w Abydos działała wyrocznia, która tłumaczyła sny.

    Wizerunek karła Bes można znaleźć kilkukrotnie na drzwiach w grze Tomb Raider IV: The Last Revelation w poziomie Cleopatra's Palaces.

Hathor - bogini nieba i uosobienie Wielkiej Macierzy

    Hathor – z mitologii egipskiej: czczona w całym Egipcie bogini nieba i uosobienie Wielkiej Macierzy. Wyobrażana była w kilku postaciach: krowy, kobiety z głową krowy albo tylko z uszami bądź rogami krowy i tarczą słoneczną między nimi. Nieraz uważana była za stworzycielkę świata. Była córką boga Ra i krowiej bogini nieba Nut, ale także żoną Ra, żoną Horusa z Edfu, matką lub niańką Horusa. Stąd miała karmić faraonów własną piersią jako „żywych Horusów”. Natomiast żony faraonów występowały jako wcielenie Hathor i bywały jej kapłankami.
    W późniejszym czasie stała się boginią miłości (porównywalna z Afrodytą), radości i pijaństwa. Była także patronką muzyki, zabawy i tańca.

    Rogi i tarcza Hathor znajdują się w grze Tomb Raider I (1996) w poziomach City of Khamoon oraz Obelisk of Khamoon.

Obraz Frans'a Snyders'a


    Frans Snyders - ur. 11 listopada 1579 r., zm. 19 sierpnia 1657 r. Flamandzki malarz działający w Antwerpii. Stworzył typ barokowej martwej natury. Jego dzieła stanowiły wielkie dekoracyjne płótna o żywym kolorycie i o szerokiej fakturze. Jego obrazy były pełne dynamiki, przedstawiały martwą naturę złożoną z ryb, dziczyzny, drobiu, owoców i warzyw. Widniały też na nim sceny o charakterze animalistycznej.

    W Croft Manor w grze Tomb Raider I (1996) znajduje się jego obraz Larder with Death Game, a Swan and a Lobster, Fruit, Vegetables and a Pointer Bitch Defending Her Puppies.

Budda i buddyzm


    Budda (Fo) – słowo o wielu znaczeniach (najbardziej znane: ‘oświecony’, ‘przebudzony’). Najgłówniejsze jednak – określenie postaci historycznej – Gautamy Śakjamuniego, który żył w północnych Indiach w V wieku p.n.e.  – założyciela religii, filozofii znanej jako buddyzm.
    Guatama mając 29 lat porzucił rodzinę. Zaczął poszukiwania prawdy. Po 7 latach poszukiwań doznał pod figowcem (zwanym odtąd drzewem Bo) oświecenia (bodhi) i stał się Buddą. Nauczanie zaczął od słynnego kazania w Benares. Wyłożył w nim „cztery szlachetne prawdy” swojej nauki. Głosi ona, że cierpienie jest nieodłączne od istnienia, będące złem. Główną przyczyną cierpienia jest pożądanie, które można poskromić dyscypliną buddyjską. Jej ostateczną nagrodą jest nirwana.

    Buddyzm – jedna z trzech największych religii chińskich wyznawaną w całej wschodniej Azji i wszędzie, gdzie osiedlali się Chińczycy. Jednak nie jest ona chińską myślą rodzimą.
Wiele elementów tej filozofii wywodzi się z innych kultur – głównie z hinduskiej. Pomimo pochodzenia z Indii, buddyzm nie wywiera już od dawna żadnego znaczącego wpływu na tamtejszą kulturę. Wyjątkiem są jednak obszary na dalekiej północy i Sri Lanki.

    Budda znajduje się w grze Tomb Raider II: Starring Lara Croft/The Dagger of Xian w poziomie Barkhang Monastery.