Malarz / Mistrz Niobidów – grecki malarz wazowy okresu 480-400 p.n.e. Był jednym z przedstawicieli stylu swobodnego w malarstwie czerwono figurowym. Działał pod wpływem Polignota. Wiernie naśladował niektóre z jego dzieł głównie w kwestii kompozycji. Malarstwo Malarza Niobidów charakteryzowało się ustawianiem postaci wzorem Poligonta na różnych poziomach. Dawało to efekt wieloplanowości przedstawień, który sugerował głębię przestrzeni. W jego dziełach można zaobserwować swobodne operowanie skrótami perspektywicznymi – posługiwał się różnymi odcieniami pokostu. W tematyce najbardziej preferował motyw Niobidów. Jednym z jego najbardziej znanych dzieł jest krater z Luwru z okresu 460-450 p.n.e. – z jednej strony znajduje się Apollin i Artemida zabijający Niobidów, a z drugiej scena przedstawiająca wyprawę Argonautów. Scena ta prawdopodobnie była wzorowana na malowidle Polignota zdobiącym Lesche Knidyjczyków w Delfach.
W demie: w grze znajduje się wazon przedstawiający fragment malowidła zdobiącego attycki czerwono figurowy krater datowany na ok. 460 r. p.n.e. Scena malowidła przedstawia zgromadzenie herosów. Po środku stoi Herakles, którego można rozpoznać dzięki maczudze, łuku i lwiej skórze. Pozostałe postacie nie mają charakterystycznych atrybutów, które ułatwiłyby ich identyfikację. Nie są też określeni inskrypcjami, które mogłyby podawać ich imiona.
Wazowe malarstwo – jeden z rodzajów malarstwa służący do ozdabiania głównie greckich naczyń ceramicznych. Zamiennie często używa się terminu obocznego „ceramika malowana”. Malarstwo wazowe zaliczane jest do najlepiej znanego rodzaju malarstwa antycznego. Istnieje kilka milionów naczyń lub ich fragmentów, które dotrwały do naszych czasów. Wyróżnić można malarstwo wazowe minojskie, mykeńskie i greckie. Ostatnie (greckie) dzielimy na style: geometryczny, orientalizujący, czarnofigurowy, czerwono figurowy.
Dzięki zgromadzonej wiedzy potrafimy obecnie określić nie tylko ogólne attyckie pochodzenie naczynia, ale też warsztat, w którym powstało oraz autora malowidła. Ceramika malowana stanowi dobre źródło informacji o kulturze, rzemiośle, obyczajach i najróżniejszych dziedzinach życia starożytnych Greków. Malarstwo wazowe zanika pod koniec IV w. p.n.e.
Wazon autorstwa Malarza Niobidów znajduje się w demie gry Tomb Raider IV: The Last Revelation zawierające część poziomu The Lost Library. Wazon niestety nie został wykorzystany ani w pełnej wersji gry, ani w poziomie promującym grę The Times Exclusive Level.