22 stycznia 2023

Antico Caffe Greco - słynna rzymska kawiarnia

 

    Antico Caffe Greco – słynna kawiarnia w Rzymie znajdująca się przy ulicy Via Condotti. Jest to jedna z najstarszych kawiarń rzymskich, jej tradycja sięga 1870 roku. Słynie ona przede wszystkim ze swych znamienitych gości. Odwiedziły ją takie postacie jak: Hector Berlioz, Edward Grieg, Felix Mendelssohn, Richard Wagner, Goethe, Byron, Gabriele d’Annunzio, Giacomo Leopardi, Carlo Levi, Mikołaj Gogol, Arthur Schopenhauer, Stendhal, Ibsen, Hans Christian Andersen, Orson Welles. Bywali w niej także przybywający do Rzymu Polacy. Można wśród nich wymienić Mickiewicza, Norwida, Słowackiego, Kraszewskiego, Lenartowicza, Sienkiewicza, Krasińskiego, Wierzyńskiego, Siemiradzkiego, Gierymskich, Miłosza, Matejkę, Konopnicką, Żeromskiego i Przybyszewskiego.

    Szyld Antico Caffe Greco znajduje się w grze Tomb Raider V: Chronicles, w poziomie Streets of Rome. W grze nazwa kawiarni została zmieniona, brzmi ona Antico Caffe Recco.

Barka pogrzebowa Cheopsa

 

    W Gizie wokół Wielkiej Piramidy Cheopsa zostały znalezione podłużne komory z częścią wyposażenia grobu faraona. Było to kilka drewnianych barek o pokaźnych rozmiarach. Były na tyle zniszczone, że trzeba było dokonać rekonstrukcji. Udało się zrekonstruować jedną – można ją oglądać obecnie w małym muzeum nieopodal piramidy. Pozostałe łodzie pozostały pod ziemią.
    Ich znaczenie do dnia dzisiejszego pozostaje zagadką. Niektórzy badacze wiążą je z codzienną drogą Słońca, inni zaś z pozagrobową podróżą faraona w zaświaty. Dziób i rufa są w kształcie trzciny papirusowej. Materiał, z którego zrobiona jest kabina, imituje maty trzcinowe. W niej umieszczono sarkofag z ciałem zmarłego faraona.
    Ciekawostka: podobne łodzie stanowiły codzienny środek transportu po Nilu w czasach starożytnych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że też i taką funkcję pełniła na początku barka Cheopsa, i to w niej faraon odbył swą ostatnią podróż po Nilu do miejsca wiecznego spoczynku – Wielkiej Piramidy w Gizie.

    Barkę pogrzebową Cheopsa można znaleźć w menu głównym gry Tomb Raider IV: The Last Revelation, oraz poziomie promującym grę - Tomb Raider - The Times Exclusive Level.

Ozyrys - sędzia zmarłych

 

    Ozyrys – bóg zmarłych i władca zaświatów. Syn Geba (boga ziemi) i Nut (bogini nieba), małżonek Izydy i ojciec Horusa. Został zamordowany przez swego brata – Seta, który zamierzał przejąć władzę w Egipcie. Kawałki zwłok Ozyrysa zostały rozrzucone w różnych częściach kraju. Izyda zebrała pocięte ciało męża, Nut przywróciła mu dawną świeżość, a bogowie – życie. Zmartwychwstały utożsamiany był z szeregiem bóstw, opiekunów umarłych, stał się władcą życia pozagrobowego i sędzią zmarłych. Czczony był także jako bóg wegetacji roślinnej. Przedstawiany był w postaci mumii z koroną atef na głowie i z insygniami władzy – berłem i biczem. Kult Ozyrysa istniał jeszcze w okresie cesarstwa rzymskiego.

    Ozyrys występuje w:
- grze Lara Croft and the Temple of Osiris - jako tytułowy przeciwnik
- serialu animowanym Tomb Raider Re\Visioned, w odcinku trzyczęściowym Keys to the Kingdom

    W grze mobilnej Lara Croft Tomb Raider: The Osiris Codex (2003) przedmiotem fabularnym jest manuskrypt ze starożytnego Egiptu - Kodeks Ozyrysa.