4 marca 2023

Bukranion - motyw dekoracyjny w architekturze

 

    Bukranion – od łacińskiego bucrania, co oznacza „bycze czaszki”. Jest to motyw dekoracyjny wykorzystywany w architekturze w postaci czaszki byka. Najczęściej jest to motyw płaskorzeźbiony, używany w czasach klasycznych, a potem renesansu i klasycyzmu do ozdoby fryzów. Zazwyczaj był łączony z girlandami z liści lub kwiatów, a także ze wstęgami. Najprawdopodobniej ten wzór dekoracyjny był powiązany z rytuałem religijnym, podczas którego w starożytnej Grecji i Rzymie składano ofiary z byków.

    Bukraniony można spotkać w grze Tomb Raider I (1996) w poziomie Cistern.

"Agnus Dei" w muzyce z TR Legend i TR Anniversary

    Agnus Dei - Baranek Boży. Z religii chrześcijańskiej: baranek jest symbolem Chrystusa, składającego sam siebie w ofierze, by odkupić ludzkość. Dlatego został przyrównany do paschalnego baranka, tradycyjnie składanego w ofierze w pierwszy dzień żydowskiego święta Paschy. Jako Baranek Boży, zazwyczaj trzyma chorągiew zwycięstwa lub zmartwychwstania.

    Słowa Agnus Dei znajdują się w oficjalnej ścieżce dźwiękowej do gier Tomb Raider: Legend oraz Tomb Raider: Anniversary. W Legend występuje w jednym z utworów w poziomie Bolivia. Natomiast w Anniversary występuje dwukrotnie: w utworach Peru - Waterfall Theme i Greece - Poseidon's Theme. Kompozytorem muzyki do obu tytułów jest Troels Brun Folmann.

Topaz

 

    Topaz – minerał, krzemień glinu, który zawiera w anionie fluor i grupę wodorotlenową. Krystalizuje w układzie rombowym, tworząc zazwyczaj słupowe kryształy. Bywa bezbarwny lub żółty w różnych odcieniach, niekiedy bywa niebieski, fioletowy lub różowy. Jego główne złoża znajdują się w Brazylii, Rosji (góry Ural, Syberia), na Ukrainie (Wołyń), Cejlonie, Madagaskarze. Zabarwione przezroczyste  odmiany topazu, które są cennymi kamieniami szlachetnymi, znajdują zastosowanie w jubilerstwie. Natomiast odmiany nieprzezroczyste wykorzystywane są jako materiał ścierny.

    Topazy są zbierane w grze Lara Croft GO w rozdziale piątym - The Escape. W rozdziale tym można znaleźć siedem topazów.

Kompsognat - jeden z najmniejszych dinozaurów

 

    Kompsognat (Compsognathus) – jeden z najmniejszych dinozaurów świata. Charakteryzował się zwinnością, szybkością i lekką budową ciała – jego kości były puste w środku). Posiadał smukłe tylne nogi i długi, giętki ogon. Do dnia dzisiejszego szkielety tego gatunku są rzadkością jako forma skamieniałości. Jednak jest kilka sztuk idealnie zachowanych szkieletów – dzięki nim naukowcy wiedzą, nie tylko jak Kompsognat wyglądał, ale też jaki prowadził styl życia. Sama nazwa Compsognathus oznacza „delikatną szczękę”, pasuje do tego dinozaura, gdyż posiadał niezbyt mocny pysk. Budowa jego szczęki wskazuje na to, że Kompsognat polował na owady i drobne kręgowce, np. jaszczurki, ssaki (miał drobne i ostre zęby).

Ciekawostka: o Kompsognacie mówi się, że był wielkości kury lub kota. Jednak paleontolodzy uważają, że osiągał nieco większe rozmiary. Dowodem są znalezione na terenie Europy szkielety. Znalezisko z Bawarii (odkryty przez Joseph’a Oberndorfer’a w 1850 roku) było zbliżone do szkieletu kurczaka. Mierzył 89cm. Po wielu latach okazało się, że był to młody osobnik, który nie osiągnął maksymalnych rozmiarów. Drugi szkielet znaleziony we Francji (1972 r.) miał 125 cm długości.

Metryka:

  • Gatunek: teropody ->celuloz aury ->kompsognatydy (dinozaur mięsożerny)
  • Długość: do 1 metra (średnio)
  • Wysokość: do 30 centymetrów
  • Masa ciała: do 3 kilogramów
  • Okres występowania: późna jura
  • Miejsca znalezisk: Niemcy, Francja, Portugalia

    Kompsognaty można spotkać w grze Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft w poziomie Crash Site.

Xi'an - kilka definicji

 

    Jak się okazuje, nazwa głównego artefaktu z drugiej części TR też nie została wymyślona przez Core Design. Istnieje kilka definicji:

1. oznacza „nieśmiertelny”. Termin ten zazwyczaj zarezerwowany jest dla taoistów.
2. Xi’an – Wrota Jedwabnego Szlaku. Strzegą go słynni terakotowi wojownicy z cesarskiego grobowca.
3. Xi’an – w starożytności było miastem, będącym jedną z czterech wielkich stolic Chin, obok Pekinu, Luoyangu i Nanjing. Za dynastii Tang miasto było uważane za najbogatsze na całym świecie. Do Xi’an przybywali kupcy z południowej i zachodniej części Azji, by sprzedawać papier, żelazo i jedwab. Mieszały się tu też różne religie – islam, buddyzm oraz odłam chrześcijaństwa, nestorianizm.