Obelisk of Khamoon

 






- 1 -
Anch z symbolami Dżed i Uas

    Anch – jako hieroglif, jest to symbol przedstawiający dwa związane ze sobą odcinki sznura, możliwe że pierwotnie sandała. Jako pojęcie – Anch, to „życie”. Wiąże się też z „życiem wiecznym” i ideą odrodzenia. Źródłem życia są bogowie, dlatego w zapisie hieroglificznym ich imion często występuje ten symbol.
    Wszelakie bóstwa wizerunkowo przedstawiane są ze znakiem anch w rękach. Często można spotkać też wizerunek boga zbliżającego się do władcy, który podaruje mu symbol anch, jest to wówczas zapewnienie nieśmiertelności.
    Można spotkać przy zapisie hieroglificznym niektórych imion władców symbol anch, co wskazuje na to, że dany władca został „obdarowany życiem”.

Anch w grze Tomb Raider I w poziomie Obelisk of Khamoon:
    W grze Tomb Raider I w poziomie Obelisk of Khamoon jest anch znajdujący w Muzeum Brytyjskim. Z przodu ma dodatkowe symbole: berło uas i filar dżed. Powstanie przedmiotu datuje się na lata 700-500 p.n.e.

    Dżed – z czasem został nazwany słupem lub filarem dżed. Pierwotnie wyobrażał on snop trzciny lub zboża. Oznacza pojęcie „stabilności”. Często kojarzony był z twardością i z zasadą męską. Z czasem zaczęto interpretować jego symbolikę jako kręgosłup Ozyrysa, dlatego więc dżed stał się jego symbolem.
    Ceremonia ustawiania filaru dżed była odprawiana w czasie jubileuszu lub po śmierci faraona. Natomiast zwykłym Egipcjanom wkładano amulet przedstawiający ten symbol do grobu.

    Uas – laska lub berło zwieńczone zwierzęcą głową i z rozwidlonym dolnym końcem. Jest atrybutem bogów, stąd zamiennie jest nazywany berłem lub laską. Jako hieroglif znak ten oznaczał „boską władzę”.

    W hieroglifach Anch, Dżed i Uas niejednokrotnie są zapisywane obok siebie. W jednym zestawieniu występują jako tradycyjne życzeniowe formuły odnoszące się do króla: „życie, stabilność, władza”, albo: „oby żył, oby był stabilny i oby był obdarzony władzą”, lub: „Wszelkie życie, stabilność i władza”.

    Ten konkretny model amuletu Anch występuje w poziomie Obelisk of Khamoon. W poziomie kończącym sekcję egipską - Sanctuary of the Scion również znajduje się anch, ale już jako inny model.

____________________

- 2 -
Obraz Henry'ego William'a Beechey'a

    Henry William Beechey - angielski malarz i odkrywca. Syn malarza Sir Williama Beechey’a. Henry William Beechey namalował obraz inspirowany scenerią w Grobowcu Setiego I położonego w Dolinie Królów (KV 17), który został odkryty przez Belzoniego 16 listopada 1817 roku.

    Obraz znajduje się w poziomie Obelisk of Khamoon. Dodatkowo hieroglify z obrazu znajdują się zarówno w poziomie City of Khamoon, jak i w Obelisk of Khamoon. Ciekawostką jest też to, że Core Design tworzyło swoje własne kartusze z wybranych symboli z hieroglifów z obrazu H. W. Beechey'a.
 
    Seti I -  syn Ramzesa I i królowej Satre. Urodził się z możliwościami pełnienia najwyższych stanowisk w państwie, a później obięcia władzy jako króla Górnego i Dolnego Egiptu. Był wychowankiem królewskim w delcie Nilu. Wstąpił na tron w 1290 roku p.n.e.
    Podczas swego panowania doprowadził Egipt do rozkwitu w gospodarce. Znacznie rozszerzył granice kraju. Zmian tych dokonywał stopniowo – raz na drodze wojny, raz umiejętnościami dyplomatycznymi. Za jego rządów odbudowanych zostało wiele świątyń, ale też zostały wzniesione nowe przybytki. Jedną z najbardziej znanych świątyń zbudowanych za Setiego I jest świątynia w Abydos – miejscowości położonej około 160 km na północ od Teb. Już jego ojciec rozpoczął budowę tej świątyni. Została dokończona przez syna Setiego I – Ramzesa II. Budowla posiadała dwie sale hypostylowe i siedem małych kaplic poświęconych bogom: Ptahowi, Amonowi-Re, Ozyrysowi, Re-Horachte, Izydzie i Horusowi. W kaplicach tych zostały umieszczone posągi tych bogów.
    Ciekawostka dodatkowa: w ciągu kilkunastu lat panowania Setiego I został wybudowany jego wielki grobowiec w Dolinie Królów. Grobowiec został odkryty 18 października 1817 roku przez Giovanni’ego Battistę Belzoni’ego. Dopiero w 1828 roku Jean Champollion stwierdził, że spoczęła w tym grobowcu mumia Setiego I. Jest to jeden z większych grobowców królewskich. Ulokowany został w małym wąwozie. Ma ponad 120 metrów długości.

    Więcej ciekawych informacji o Dolinie Królów i Dolinie Królowych znajdziesz w artykule w dziale poświęconemu ciekawostkom z Tomb Raider IV: The Last Revelation w poziomie Valley of the Kings.

____________________