The Tomb of Seth

 






- 1 -
Anubis - bóg zmarłych, opiekun grobów i patron balsamistów


    Anubis – egipski bóg zmarłych, odprowadzający ich dusze na sąd, opiekun grobów i patron balsamistów.  Jego symbol to szakal lub pies. W sztuce najczęściej był przedstawiany z głową szakala. Jego centralnym miejscem kultu było Kynopolis (miasto w środkowym Egipcie).
    Jego imię nie ma jednoznacznego tłumaczenia. Jednakże egipskie brzmienie Inpu przemawia za znaczeniem „piesek”. Już w tekstach z piramid łączono go z leżącą na zachodzie krainą zmarłych, w której miał liczyć serca.

    Niesłusznie Anubis często jest mylony z Setem przez osoby, które pobieżnie interesują się mitologią egipską. Obu bogów można bardzo łatwo rozpoznać. Set jest przedstawiany z głową tyfona - z uszami z kwadratowym zakończeniem, natomiast Anubis - z głową szakala, którego uszy są wyraźnie inne.

    Anubis w postaci szakala niejednokrotnie napotykany jest w całej grze w postaci atakujących przeciwników (szakale), posągów lub hieroglifów na ścianach. Pierwszy raz pojawia się w postaci szakali w pierwszym poziomie egipskim - The Tomb of Seth.

____________________

- 2 -
Klepsydra - symbol atrybutów Horusa i Seta

    Klepsydra – zegar wodny lub piaskowy. Składa się z dwóch połączonych naczyń wąskim kanalikiem, który przepuszcza z górnego do dolnego naczynia określoną ilość wody lub piasku w określonym czasie. Naczynia w kształcie trójkątów były symbolem atrybutów bogów egipskich: Horusa (północ, trójkąt górny) i Seta (południe, dolny trójkąt).


    W poziomie The Tomb of Seth znajduje się artefakt w postaci klepsydry - Timeless Sands.

____________________

- 3 -
Złota pośmiertna maska Tutanchamona

    Tutanchamon- objął swoje panowanie w wieku ośmiu lat. Nie do końca wiadomo skąd pochodził. Jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że jego ojcem był Amenhotep IV. Do drugiego roku panowania miał przypisane imię nadane przy narodzinach – Tutanchaton. Zmienił je później na imię na Tutanchamon – oznacza żywy obraz Amona.
    Za jago panowania wzniesiono wiele monumentalnych budowli. Zostały odrestaurowane i odnowione zabytki. Zakończył wszystkie zaczęte projekty. Stąd jego imię łączono z doskonaleniem, harmonią i pięknem. Jego charakter opisuje się przydomkami: "silny byk z doskonałym urodzeniem, ten, który doskonałymi prawami uspokoił dwa kraje, i ten, który zadowolił bogów".
    Po niespodziewanej śmierci (prawdopodobnie na skutek wypadku lub zamachu) został umieszczony w nie-królewskim grobie w Dolinie Królów. Dożył zaledwie osiemnastu lat.

    Grobowiec Tutanchamona w Dolinie Królów (KV62) odkrył Howard Carter 4 listopada 1922 roku. Obecnie maska znajduje się w muzeum w Kairze.

    Ciekawostka dodatkowa: w 2015 roku świat obiegła informacja o uszkodzeniu maski, co potwierdziło muzeum w Kairze.

____________________

- 4 -
Piasek - symbol oczyszczenia w starożytnym Egipcie

    Piasek – w starożytnym Egipcie stał się w kulcie symbolem oczyszczenia i czystości, gdyż ludy pasterskie często używały go zamiast wody do czyszczenia ciała. Droga procesyjna z okazji święta była posypywana piaskiem, a w świątyni grobowej króla Setiego I w Abydos widzimy przedstawienie króla wysypującego piasek z czary przed wizerunkiem Amona. Towarzysząca temu wypowiedź kapłana brzmi: „Wysypuje się przed Tobą oko Horusa (w postaci piasku). Cieszy go to. Po dwakroć i czterykroć czysty jest Amon”.

____________________