17 grudnia 2022

Stonehenge - krąg megalitów

    Wzniesienie kręgu megalitów Stonehenge datuje się na lata ok. 1900-1400 p.n.e. Znajduje się w południowej Anglii, ok. 15 kilometrów na północ od miasta Salisbury. Był to wówczas największy i najbardziej skomplikowany projekt w Europie. Składa się z kręgu zewnętrznego (30 potężnych głazów o wys. ponad 4 metrów, przykrytych blokami poprzecznymi) oraz z kręgu wewnętrznego (ok. 50 mniejszych kamieni). Całość otacza rów o średnicy 114 metrów oraz wał. Z kręgami łączy się droga o dł. 343 metrów, otoczona wałem i rowem, prowadząca w kierunku, w którym wschodzi słońce w dniu 22 czerwca.
    W 1914 roku odkryte zostały między kręgiem zewnętrznym a fosą ślady jeszcze trzech kręgów. Przypuszcza się, że Stonehenge było miejscem kultu Słońca.
    Krąg do dnia dzisiejszego owiany jest tajemniczością i nie do końca są znane założenia jego zbudowania. Jednak prowadzone są liczne badania wokół i w środku kręgu. Niektóre badania wysuwają ciekawe wnioski. Najciekawszym z nich jest przedstawienie Stonehenge jako miejsca, do którego ludzie przybywali, by odzyskać zdrowie.
    Drugą ciekawą teorią wysuwaną przez badaczy jest ciągła wiara ludzi w świętość kręgu. Do dnia dzisiejszego strukturę Stonehenge celebrują druidzi. Wierzą, że znajduje się w nim siła mitu i szacunek dla przodków.
    Inna teza przedstawiana przez badaczy wiąże się z przesileniem zimowym, które przypada w okolicach 21 grudnia. Teoria zakłada, że w czasach epoki brązu dzięki Stonehenge określano środek zimy i początek nowego roku uprawnego. Krąg miał być sukcesem owej gospodarki rolnej.

    Stonehenge znajduje się w grze Tomb Raider III Gold: The Lost Artefact w poziomie Willard's Lair oraz w dwuczęściowym komiksie wydanym przez TOP COW - Krwawe kamienie.